Lumbago przyczyny

Lumbago, czyli ból w dole pleców nazywany jest również korzonkami lub postrzałem może mieć wiele przyczyn. Aby skutecznie leczyć ból, najważniejsze jest poznanie jego źródła. Poniżej opisuję najczęstsze przyczyny lumbago oraz ich leczenie.

Naderwanie mięśnia pleców

Naderwanie mięśnia pleców - lumbago

Ten ból pleców pojawia się po podnoszeniu ciężaru w nieodpowiedni sposób lub ciężaru, który jest nieodpowiednio duży. Ból może wystąpić od razu, albo narastać w ciągu kilku godzin. Utrudnia większość czynności, często sprawiając, że chory musi leżeć. Każda zmiana pozycji powoduje silny ból. Dolegliwości dotyczą dołu pleców i raczej nie promieniują. Są najczęściej jednostronne. Bolące mięśnie mogą być obrzęknięte.

Leczenie lumbago obejmuje odpoczynek, zimne okłady oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Naderwany lub naciągnięty mięsień pleców może boleć nawet przez kilka tygodni, ale z reguły ustępuje bez potrzeby stosowania specjalnych zabiegów.

Ból stawów kręgosłupa

Lumbago - stawy międzywyrostkowe

Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa (ang. facet joints) łączą ze sobą kręgi kręgosłupa. Pochodzący od nich ból jest odczuwany na dole pleców, kilka centymetrów od ich środka, po prawej lub lewej stronie. Silny ucisk tych okolic potęguje ból. Dolegliwości mogą zaczynać się stopniowo  na przestrzeni miesięcy lub lat, albo gwałtownie – na skutek ruchu przebiegającego ze skręceniem tułowia. Czasem taki ból może być odczuwany po nocy suto zaprawianej alkoholem, której przebiegu się nie pamięta. Dolegliwości nasilają się przy chodzeniu, skręcaniu tułowia, przewracaniu w łóżku oraz zakładaniu skarpetek na stojąco.

Leczenie lumbago, którego przyczyną są stawy międzywyrostkowe polega na precyzyjnej blokadzie przeciwzapalnej. Stawy międzywyrostkowe (ang. facet joints) są bardzo małe i położone głęboko, jednak doświadczony lekarz może je nastrzyknąć używając do tego celu fluoroskopii, czyli monitorowania rentgenowskiego. Dobrze przeprowadzone, takie zabiegi przynoszą dużą oraz długotrwałą ulgę. W leczeniu tego bólu ważne są też specjalne ćwiczenia mające na celu poprawę postawy, a dzięki czemu dochodzi do  odciążenia stawów. Należy również unikać niektórych ruchów, szczególnie odchylania się do tyłu i skręcania tułowia. Jeżeli mimo leczenia ból jest ciągle znaczny, można takie stawy odnerwić stosując zabiegi termolezji lub kriolezji, które uszkadzają nerwy czuciowe. Zabiegi takie blokują nie tylko czucie bólu, ale wszystkie rodzaje czucia ze stawów. Uszkodzenie nerwów powoduje także zanik stabilizujących kręgosłup mięśni wielodzielnych (ang. Multifidus muscle). W ostateczności można te stawy leczyć operacyjnie.

Rwa kulszowa i rwa udowa

Lumgabo - rwa kulszowa

Atak rwy kulszowej lub udowej często zaczyna się lumbago, ale główne siedlisko bólu szybko przenosi się do nogi. Rwa  najczęściej powstaje na skutek przepukliny jądra miażdżystego kręgosłupa.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne lub ból jest bardzo silny, szybkie i znaczne ustąpienie dolegliwości osiągamy wykonując zastrzyki nadtwardówkowe. W najcięższych przypadkach rwy konieczne jest leczenie operacyjne.

Kręgozmyk

Kręgozmyk

Kręgozmyk, czyli ześlizg kręgów polega na przesunięciu się jednego kręgu wobec kręgu poniżej. Następstwem tego jest powstania czegoś w rodzaju schodka. Prowadzi to do powstania bólu pochodzącego  ze stawów międzywyrostkowych oraz bólu z uciśniętych korzeni nerwowych. Kręgozmyk może prowadzić do stenozy, czyli ciasnoty kanału kręgowego.  Ból jest kombinacją dolegliwości pochodzących ze stawów międzywyrostkowych będących przyczyną lumbago oraz bólu korzeniowego, dającego objawy rwy kulszowej.

Leczenie kręgozmyku zależy od jego ciężkości. Lekkie przypadki dobrze reagują na odpowiednie ćwiczenia oraz leki przeciwbólowe. W cięższych przypadkach można wykonać zastrzyk nadtwardówkowy, który tutaj nie ma tak dużej skuteczności jak w przypadku rwy wywołanej dyskopatią, jednak może pomóc. Leczenie operacyjne przeprowadza w ciężkich przypadkach i najczęściej daje ono dobre rezultaty.

Złamanie kompresyjne kręgu

Lumbago - złamanie kompresyjne kręgu

Złamanie kompresyjne kręgu najczęściej występuje w wyniku urazu, na przykład upadku z wysokości lub wypadku samochodowego albo w wyniku osłabienia kości przez osteoporozę lub nowotwór. Lumbago pojawia się nagle i ból może być bardzo silny. Dolegliwości nasilają się przy chodzeniu, natomiast maleją przy leżeniu na plecach.

Z reguły złamanie kompresyjne zdarza się w odcinku piersiowym, ale może wystąpić w odcinku lędźwiowym powodując centralny ból kręgosłupa, który promieniuje na boki.

Leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych, odpoczynek oraz specjalny gorset. W ciężkich przypadkach szybką ulgę oraz korekcję deformacji kręgosłupa mogą przynieść zabiegi wertebroplastyki oraz kyfoplastyki.

Ból dyskogenny

Lumago - ból dyskogenny

Ból dyskogenny (ang. discogenic pain) jest bólem, którego przyczyną jest dysk międzykręgowy. Z czasem w dysku dochodzi do jego zwyrodnienia, zmian w przylegających do niego kręgach oraz jego przeczulicy. Schorzenie to nazywamy dyskopatią. Ból dyskogenny jest bardzo niespecyficzny i trudny do zdiagnozowania. W celu uzyskania rozpoznania przeprowadza się zabieg dyskografii, podczas którego do dysku wprowadzana jest igła. Metoda ta jest jedyną, która może z dużym prawdopodobieństwem wskazać na dysk, jako przyczynę lumbago.

Leczenie bólu pleców na dole wywołanego dyskopatią może być albo za pomocą zabiegów operacyjnych, lub zabiegów minimalnie inwazyjnych.

Ból pośladków

Często bólem pleców określany jest ból w miejscu  „gdzie plecy nazwę swą szlachetną tracą”, czyli w pośladku. Przyczyny bólu pośladka zostały opisane w oddzielnym artykule Najczęstsze z nich to: