Rwa udowa – kiedy do szpitala?

Ból promieniujący z pleców przez przód uda jest głównym objawem rwy udowej. Czasami pojawiają się również inne niepokojące objawy, po których zaobserwowaniu należy szybko zgłosić się do szpitala, aby zapobiec groźnym powikłaniom.

Rwa udowa - kiedy do szpitala?

Rwa udowa – objawy alarmowe

Większości chorych nie trzeba zachęcać do udania się do lekarza, ale istnieje grupa ludzi, którzy nawet z ciężkim bólu wolą omijać szpitale i inne placówki ochrony zdrowia. Są jednak takie niepokojące objawy, przy których wystąpieniu trzeba koniecznie i niezwłocznie udać się do szpitala. Są to tak zwane objawy alarmowe do których należą:
  • osłabienie siły mięśni uda – trudno jest wchodzić po schodach, podnieść kolano do góry lub wyprostować nogę w kolanie
  • zaburzenia ze strony zwieraczy – trudności w kontrolowaniu oddawania moczu lub/i stolca
  • nagłe osłabienie czucia – nagłe i znaczące pogorszenie lub całkowite zniesienie czucia na przodzie uda oraz po wewnętrznej stronie kolana i łydki

Dlaczego pojawiają się objawy alarmowe?

Najczęściej to masywna przepuklina uciska korzenie rdzeniowe w kręgosłupie powodując ich niedokrwienie.

Dlaczego czas ma znaczenie?

Im dłużej korzenie rdzeniowe pozostają uciśnięte i niedokrwione, tym większe prawdopodobieństwo ich obumarcia. W takim wypadku objawy mogą pozostać na zawsze.

Jak leczy się objawy alarmowe?

Najpierw konieczne jest badanie lekarskie i badania obrazowe w celu postawienia diagnozy i oceny stopnia uciśnięcia korzeni nerwowych. Następnie podejmuje się decyzję o leczeniu. Najcięższe przypadki muszą być szybko operowane, a mniej te łagodniejsze mogą być leczone terapią przeciwzapalną, która zmniejsza obrzęk i ucisk nerwu.

Do którego szpitala się udać?

Powinno udać się na oddział ratunkowy (SOR). Jeżeli mamy do wyboru kilka szpitali, udajmy się do tego posiadającego oddział neurochirurgii. Kiedy chory ma problemy z chodzeniem i siedzeniem lub w innych ciężkich przypadkach należy zadzwonić pod numer alarmowy i porozmawiać z dyspozytorem pogotowia. W uzasadnionych przypadkach chory zostanie przewieziony do szpitala karetką.
Autor: Andrzej Kroszczyński lekarz od kręgosłupa Data publikacji: 2018-11-13
Kategorie: Rwa kulszowa