Dmuchany kołnierz na kark – opinia lekarza

Czy dmuchany kołnierz na kark pomaga w bólu szyi? Czy jest bezpieczny? Poznaj opinię lekarza o nadmuchiwanych kołnierzach szyjnych, które stają się coraz bardziej popularne.

dmuchany kołnierz na kark - opinia lekarza

Czym jest dmuchany kołnierz na kark?

Nadmuchiwany kołnierz szyjny składa się z kilku pompowanych poduszek, które otulają szyję. W miarę ich napełniania powietrzem kołnierz staje się coraz bardziej sztywny, dzięki czemu wspomaga szyję opierając na sobie część ciężaru głowy. Sprawia to, że szyja staje się stabilniejsza oraz odciążona, co może przynieść komfort oraz ulgę w bólu. Pompowany kołnierz w pewnym sensie stosuje łagodną trakcję kręgosłupa szyjnego czyli działa rozciągająco. Oczywiście nie zastąpi ona profesjonalnego urządzenia do trakcji kręgosłupa szyjnego. Takie przyrządy są jednak często drogie i duże,  a do ich obsługi konieczny jest odpowiednio przeszkolony fizjoterapeuta. Natomiast dmuchany kołnierz szyjny generuje mniejszą, regulowaną siłę, jest tani i zajmuje mało miejsca. Możesz zabrać go ze sobą gdzie chcesz i używać kiedy go potrzebujesz. Między innymi dlatego pompowany kołnierz na kark zyskał dużą popularność w USA i obecnie znajduje coraz więcej zadowolonych użytkowników w Polsce.

W jaki sposób dmuchany kołnierz na kark pomaga w dolegliwościach szyi i karku?

Szyja pracuje bardzo ciężko, gdyż głowa waży aż 5 kg! Jeżeli wszystko jest OK, to nawet nie zauważamy tego obciążenia, ale kiedy boli szyja lub kark, dalibyśmy wiele aby pozbyć się choć części ciężaru głowy. W takich sytuacjach każde odciążenie szyi może przynieść ulgę.  Taką możliwość daje cieszący się dużą popularnością w USA dmuchany kołnierz na kark. Dmuchany kołnierz na kark pozwala, aby część masy głowy spoczywała na napompowanych poduszkach, przez co częściowo odciąża kręgosłup oraz może przynieść ulgę w bólu. Pompowany kołnierz zajmuje mało miejsca, i które z łatwością zmieści się do torebki lub małego plecaka, dzięki czemu może nam towarzyszyć i być użyteczne zawsze kiedy go potrzebujemy.

Smartfony

Głowa waży około 5 kg, jednak przy niewłaściwym jej ułożeniu odczuwany ciężar może wzrosnąć niemal sześciokrotnie!  W obecnych czasach szyja staje się coraz bardziej przeciążona poprzez nadmierną pracę pod niewłaściwym kątem. Klasycznym tego przykładem jest używanie smartfonów lub laptopa. Spoglądania na ekran prowadzi do nadmiernych przeciążeń, co pociąga za sobą problemy zdrowotne. Obecnie świat zalała epidemia dolegliwości pochodzących ze strony karku, szyi oraz tyłu głowy. Nawet bardzo młodzi ludzie zgłaszają się ze znacznym bólem oraz zmianami w kręgosłupie szyjnym.

Czy dmuchany kołnierz szyjny pomaga na ból karku?

 

Dlaczego nadmuchiwany kołnierz szyjny pomaga?

Dmuchany kołnierz na kark pomaga na dwa sposoby. Po pierwsze stabilizuje kręgosłup, a po drugie powoduje jego odciążenie. Rozciąganie kręgosłupa szyjnego prowadzi do zmniejszenie dźwiganego przez niego ciężaru. Dzięki temu odpoczywa sam kręgosłup oraz współpracujące z nim struktury, których przeciążenie może powodować ból. Są to w szczególności:

 • mięśnie
 • stawy międzywyrostkowe
 • przyczepy mięśni i więzadeł
 • otwory międzykręgowe, w których mogą być uciśnięte korzenie nerwowe
 • dyski

Nadmuchiwany kołnierz szyjny

Jak używać nadmuchiwanego kołnierza szyjnego?

Używanie pompowanego kołnierza jest proste i intuicyjne. Pamiętaj jednak, że jeżeli odczuwasz dolegliwości w obrębie szyi i karku powinieneś najpierw skonsultować skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.  Jest to szczególnie ważne jeśli  pojawia się osłabienie czucia, osłabienie lub zaburzenia w kontrolowaniu zwieraczy. Jeżeli ktoś odczuwa takie niepokojące objawy powinien uzyskać pomoc lekarską jak najszybciej, gdyż należy wtedy szybko zdiagnozować przyczynę problemu i ją leczyć.

Kołnierz możesz najpierw częściowo napompować, a następnie założyć na szyję.  Ma on kształt podkowy i jej pełną część załóż na tył, natomiast na przodzie znajdują się paski, które należy zapiąć. Początkowo można sobie pomóc obserwując siebie w lustrze, starając się, aby kołnierz był dobrze i komfortowo dopasowany. Następnie usiądź prosto z plecami opartymi o krzesło lub fotel. Upewnij się, że głowa jest w pionowej pozycji, a nie skierowana w górę lub w dół. Zamknij zawory, aby zatrzymać powietrze w trakcie pompowania.

Teraz możesz stopniowo dopompowywać kołnierz. Należy to robić powoli, w międzyczasie obserwując reakcje swojego ciała. Dostosuj siłę aby zapewnić sobie komfort oraz odciążenie szyi co powinno złagodzić objawy.

Jak długo i jak często używać dmuchanego kołnierza na kark?

Na początku stosuj kołnierz raz lub dwa razy dziennie i nie używaj dużego ciśnienia. Dopiero kiedy się przyzwyczaisz możesz używać go 2-3 razy dziennie przez 20-30 minut. Możesz też wtedy zwiększyć ciśnienie, jednak nie stosuj dużego napompowania przez dłużej niż kilka minut. Pompowany kołnierz szyjny ma przede wszystkim zwiększyć komfort.

Po odpowiednim napompowaniu zablokuj zawór, aby zatrzymać powietrze w środku. Kiedy skończysz terapię spuść powietrze i zdejmij kołnierz.

Kiedy przerwać stosowanie?

Przerwij terapię jeżeli pojawi się znaczny dyskomfort, nasilenie bólu, nudności, zawroty głowy lub inne niepokojące objawy. Pewien dyskomfort wynikający z ucisku nadmuchanych poduszek na żuchwę nie musi prowadzić do przerwania terapii, jeżeli jest łagodny i dobrze tolerowany.

Przeciwwskazania do dmuchanego kołnierza na kark

Są jednak grupy chorych, którzy powinni unikać jakiekolwiek trakcji kręgosłupa szyjnego, w tym również dmuchanego kołnierza na kark. Zaliczają się do nich cierpiący na: Są jednak grupy chorych, którzy powinni unikać jakiekolwiek trakcji kręgosłupa szyjnego, w tym również dmuchanego kołnierza na kark. Zaliczają się do nich ludzie cierpiący na następujące schorzenia:

 • osteoporoza
 • niestabilność lub nadmierna mobilność kręgosłupa
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
 • świeży uraz szyi lub okolic
 • implanty w szyi (np. śruby wkręcane w czasie operacji)
 • infekcja kości
 • guz w okolicach szyi
 • zwężenie lub miażdżyca tętnic szyjnych
 • zespół zatoki szyjnej (nadwrażliwość receptorów w tętnicach szyjnych, osoby takie mogą nawet zemdleć przy goleniu lub delikatnym ucisku pewnych okolic szyi)

Czy dmuchany kołnierz szyjny może mi pomóc?

Wnioskując z licznych pozytywnych opinii na całym świecie nadmuchiwany kołnierz na kark pomógł wielu ludziom i cieszy się dużą popularnością. Analiza sposobu jego działania poprzez stabilizację oraz odciążenie szyi również zachęca do jego stosowania. Taki przyrząd jest tani i zajmuje mało miejsca, dzięki czemu możesz go wszędzie zabrać ze sobą. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny, dlatego to co wielu ludziom przynosi ulgę i komfort u niektórych może tak nie działać. Jeżeli odczuwasz dolegliwości w odcinku szyjnym, spowodowane na przykład rwą barkową lub zwyrodnieniem kręgosłupa, przed rozpoczęciem leczenia powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem.  Większość dolegliwości ze strony szyi nie wymaga operacji lub zastrzyków, a stosowanie kołnierza może zwiększyć komfort i pomóc wrócić do zdrowia.

Haładaj R, Pingot M, Topol M. The Effectiveness of Cervical Spondylosis Therapy with Saunders Traction Device and High-Intensity Laser Therapy: A Randomized Controlled Trial. Med Sci Monit. 2017;23:335-342. Published 2017 Jan 20. doi:10.12659/msm.899454

Yang JD, Tam KW, Huang TW, Huang SW, Liou TH, Chen HC. Intermittent Cervical Traction for Treating Neck Pain: A Meta-analysis of Randomized Controlled Trials. Spine (Phila Pa 1976). 2017 Jul 1;42(13):959-965. doi: 10.1097/BRS.0000000000001948. PMID: 27792118.

Madson TJ, Hollman JH. Cervical Traction for Managing Neck Pain: A Survey of Physical Therapists in the United States. J Orthop Sports Phys Ther. 2017 Mar;47(3):200-208. doi: 10.2519/jospt.2017.6914. PMID: 28245746.