Co nazywamy bólem przewlekłym?

Ból, który trwa powyżej 6 miesięcy.

Dlaczego ból przewlekły jest trudny do wyleczenia?

Przewlekły ból się utrwala, powodując zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Na skutek tego ból zaczyna być odczuwany nawet wtedy, kiedy jego przyczyna przestała już istnieć. Na przykład nieleczona lub nieskutecznie leczona rwa kulszowa może się utrwalić i powodować dolegliwości przez lata, mimo że ucisk na nerw ustąpił.

Leczenie bólu przewlekłego

Przede wszystkim nie należy dopuścić do jego powstania, należy leczyć każdy ból jak najszybciej i jak najskuteczniej, tak aby nie miał szansy się utrwalić. Jeśli jednak ból przewlekły wystąpi, trzeba stosować metody leczenia, które neutralizują zmiany w mózgu i układzie nerwowym.

Dlaczego tradycyjne leki przeciwbólowe są nieskuteczne w leczeniu bólu przewlekłego?

Tradycyjne leki, takie jak na przykład ibuprofen, są przede wszystkim lekami przeciwzapalnymi i nie działają bezpośrednio na układ nerwowy. W wielu przypadkach stanu zapalnego już nie ma, a ból nadal dręczy pacjenta. Wtedy stosowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych jest nieskuteczne, a nawet niebezpieczne, gdyż może prowadzić do uszkodzenia żołądka, wątroby i nerek.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.